Pracodawcy coraz bardziej otwarci w relacjach z kandydatami

Jak wynika z raportu GoldenLine “Jakich informacji o pracodawcach szukają Polacy?”, 62% osób uważa, że opinie w Internecie są dobrym źródłem informacji o pracy w danej firmie. Z kolei ponad połowa osób poszukuje ich w serwisach internetowych z opiniami o pracodawcach oraz na forach internetowych. W odpowiedzi na oczekiwania kandydatów serwis GoldenLine wprowadził nowe rozwiązania na Profilach Pracodawców, które dają użytkownikom lepszy dostęp do poszukiwanych przez nich informacji. Poza możliwością sprawdzenia merytorycznych opinii o firmie, obecnie kandydat może skontaktować się bezpośrednio z rekruterem. 

Jakie argumenty przekonują kandydatów do zmiany pracy?

Z raportu GoldenLine “Oczekiwania kandydatów wobec ofert pracy” wynika, że najczęstsze argumenty, które przekonałyby respondentów do zmiany pracy, to wyższe wynagrodzenie (72%), gwarancja bezpieczeństwa zatrudnienia (35%), elastyczny czas pracy (33%), możliwość rozwoju zawodowego (31%), a także atmosfera i kultura firmy (30%). Dane nie sumują się do 100, ponieważ osoby mogły udzielić więcej niż jednej odpowiedzi. Jak wynika z raportu NAM Candidate Experience Research, 72% kandydatów spędza godzinę na sprawdzaniu informacji o firmie przed podjęciem decyzji o aplikowaniu. Wychodząc na przeciw ich oczekiwaniom, GoldenLine.pl zwiększył widoczność opinii na Profilach Pracodawców i wyeksponował oceny w pięciu kategoriach: Wynagrodzenie, Możliwości rozwoju, Socjal/benefity, Ludzie/zespół, a także Atmosfera.

Obecnie w serwisie umieszczonych jest ponad 40 tysięcy opinii byłych i obecnych pracowników, a ocenionych pracodawców prawie 10 tysięcy” - informuje Karol Traczykowski, Prezes GoldenLine. “Kandydaci mogą sprawdzić merytoryczne opinie realnych pracowników firmy, dowiedzieć się, jaka atmosfera panuje w firmie, a także poznać mocne strony pracodawcy. Zmiany wprowadzone na Profilach Pracodawców służą wyeksponowaniu i zaprezentowaniu w atrakcyjny sposób informacji, które są faktycznie poszukiwane przez potencjalnych pracowników” - dodaje Traczykowski.

Kandydaci chcą wiedzieć, z kim będą pracować 

Z przeprowadzonych przez GoldenLine analiz wynika, że profile pracowników firmy są tym elementem, który – zaraz po opiniach o firmie – cieszy się największym zainteresowaniem osób odwiedzających Profile Pracodawców. Można znaleźć na nich wszystkich pracowników zatrudnionych w danej firmie, którzy mają profil zawodowy na GoldenLine. Nowością na Profilach Pracodawców jest wyeksponowany profil rekrutera danej firmy. To umożliwia bezpośredni kontakt z rekruterem, a kandydaci poszukujący dokładnych informacji przed aplikacją na ofertę pracy mogą m.in. dopytać o jej szczegóły. Kandydaci mogą również złożyć spontaniczną aplikację do danej firmy za pomocą przycisku “Chcę tu pracować”. To dla rekruterów dodatkowe źródło kandydatów zmotywowanych do pracy u konkretnego pracodawcy.

Lokalizacja miejsca pracy jedną z kluczowych informacji dla kandydatów

Raport GoldenLine “Oczekiwania kandydatów wobec ofert pracy” pokazuje również, że dla 44% respondentów zdecydowanie istotnym elementem ogłoszeń jest lokalizacja pracodawcy. W odpowiedzi na potrzeby kandydatów lokalizacja miejsca pracy została wyróżniona na Profilach Pracodawców, dzięki czemu kandydaci mogą szybciej zdecydować, czy chcą aplikować do danej firmy.

Chcemy, żeby dzięki GoldenLine kandydaci mogli podejmować świadome decyzje o pracy w danej firmie oraz wybierać najlepszych i najbardziej dopasowanych do nich pracodawców. W związku z tym planujemy zwiększyć skalę informacji o firmach i opinii pracowników, które są najważniejsze dla osób szukających pracy” - informuje Karol Traczykowski.Z drugiej strony pracodawcom oferujemy narzędzia, które pozwolą im wyeksponować ich mocne strony oraz zarządzać wizerunkiem wśród kandydatów” - dodaje Traczykowski.

***

Cytowanie wyników badania tylko za podaniem źródła: Raport GoldenLine.

Raport GoldenLine “Oczekiwania kandydatów wobec ofert pracy” na podstawie badania zrealizowanego na zlecenie GoldenLine przez SWResearch na reprezentatywnej grupie 1006 Polaków, którzy w ciągu ostatnich 3 miesięcy szukali pracy, CAWI, czerwiec 2016

Raport GoldenLine  “Jakich informacji o pracodawcach szukają Polacy?” na podstawie badania zrealizowanego przez serwis GoldenLine.pl, przeprowadzone na 503 respondentach, ankieta online, kwiecień 2017

GoldenLine to wiodący serwis rekrutacyjny, oferujący usługi z zakresu rekrutacji i employer brandingu. GoldenLine dostarcza kandydatom oferty pracy, informacje o ocenach pracodawców oraz umożliwia założenie profilu zawodowego. Pracodawcom oferuje dostęp do Wyszukiwarki Kandydatów, usługę rekrutacyjną Jobile, jak i możliwość zamieszczenia ofert pracy. GoldenLine wspiera firmy w obszarze employer branding poprzez doradztwo i szkolenia, możliwość założenia Profilu Pracodawcy jak i realizację kampanii marketingu rekrutacyjnego.